Artykuł sponsorowany

Stomatologia zachowawcza - co warto wiedzieć?

Stomatologia zachowawcza - co warto wiedzieć?

Stomatologia zachowawcza to dziedzina stomatologii, która ma na celu utrzymanie zdrowia jamy ustnej i zębów pacjentów. W jej ramach dentysta zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz zapobieganiem chorobom zębów i dziąseł. Warto poznać podstawowe informacje na temat tej dziedziny, aby dbać o swoje zęby i unikać poważniejszych problemów stomatologicznych.

 

Podstawowe zabiegi w stomatologii zachowawczej

 

W ramach stomatologii zachowawczej dentysta wykonywać będzie różne zabiegi mające na celu utrzymanie zdrowia zębów pacjenta. Jednym z nich jest leczenie próchnicy, które polega na usunięciu zmienionej chorobowo tkanki zęba i wypełnieniu ubytku materiałem wypełniającym. Kolejnym ważnym zabiegiem jest leczenie kanałowe, czyli endodoncja, która ma na celu usunięcie martwej miazgi z wnętrza zęba i wypełnienie kanałów korzeniowych specjalistycznym materiałem. Stomatologia zachowawcza obejmuje również zakładanie licówek czy koron, które mają na celu odbudowę uszkodzonego zęba i przywrócenie jego funkcji oraz estetyki.

 

Znaczenie profilaktyki w stomatologii zachowawczej

 

Kluczowym elementem stomatologii zachowawczej jest profilaktyka, która ma na celu zapobieganie powstawaniu chorób zębów i dziąseł. Dentysta w Biskupcu i każdej innej miejscowości zalecić może pacjentom regularne wizyty kontrolne, co najmniej raz na sześć miesięcy, podczas których będzie oceniał stan jamy ustnej i wykonywał niezbędne zabiegi profilaktyczne. Należy pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej, która obejmuje mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, stosowanie nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej płynem do płukania. Warto również dbać o zdrową dietę, bogatą w witaminy i minerały, a ubogą w cukry proste.

 

Stomatologia dziecięca jako element stomatologii zachowawczej

 

Stomatologia dziecięca to kolejny ważny dział stomatologii zachowawczej. Dentysta dbać będzie o zdrowie zębów najmłodszych pacjentów, ucząc ich prawidłowej higieny jamy ustnej i wpajając nawyki, które posłużą im przez całe życie. W ramach stomatologii dziecięcej przeprowadzane są również zabiegi takie jak lakowanie czy fluoryzacja zębów, które mają na celu wzmocnienie szkliwa i ochronę przed próchnicą. Wartość stomatologii dziecięcej polega na tym, że pozwala uniknąć poważniejszych problemów związanych z uzębieniem w przyszłości.

 

Stomatologia estetyczna jako uzupełnienie stomatologii zachowawczej

 

Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii, która skupia się na poprawie wyglądu zębów pacjentów. Dentysta może wykonywać różne zabiegi mające na celu poprawę estetyki uzębienia, takie jak wybielanie zębów, zakładanie licówek czy koron czy leczenie ortodontyczne. Stomatologia estetyczna jest ważnym uzupełnieniem stomatologii zachowawczej, ponieważ pozwala nie tylko na utrzymanie zdrowia jamy ustnej, ale również na poprawę komfortu życia pacjentów poprzez poprawę ich wyglądu i pewności siebie.